| Model NO. | CNC-2500 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3000*2500*1500mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*1300mm |
| Main Motor | 7.5kw |
| Model NO. | CNC-3500 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3500*3500*2100mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*2000mm |
| Main Motor | 15kw |
| Outline Dimension | 6500*6300*3800mm |
|---|---|
| Water Consumption | 6m3/H |
| Power | 5.5kW |
| Hs Code | 84641090 |
| Application | Industrial MARBLR,GRANITE Cutting,STONE Cutting |
| Keywords | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Beads Type | Diamond |
| Grade | A-GRADE,Customer's Request |
| Control | CNC |
| Automation | Automatic |
| Automation | Automatic |
|---|---|
| Wire Length | 14.7/15.7/16.7m |
| Water Consumption | 3m3/H |
| Control Type | CNC |
| Cutting Precision | High |
| Delivery Time | 30 days |
|---|---|
| Payment Terms | Western Union,T/T,D/P,L/C,D/A |
| Supply Ability | 1000 Sets/Year |
| Place of Origin | Jinjiang, Fujian, China |
| Brand Name | Xianda Machinery |
| Water Consumption | 6m3/H |
|---|---|
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Cutting Ability | High Speed |
| Model NO. | BWT-3500-18/21 |
| Warranty Time | One Year |
| Advantage | Multi Function With Good Quality And Price |
|---|---|
| Max Processing Size | 3500*3000*2100 |
| Dimension Of Worktable | 2500X2000mm |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Key Words | Stone Machine |
| Model NO. | BWT-3500 |
|---|---|
| Cutting Ability | High Speed |
| Control | PLC |
| Wire Length | 20.6m |
| Worktable Rotating(Optional) | 360° |
| Wire Speed | 0-40m/s |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Gross Weight | 6000kg |
| Water Consumption | 4m3/H |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |