| Wheel Diameter | 2200mm |
|---|---|
| Control | PLC |
| Table Bearing Weight | 50T |
| Max Processing Size | 3500*3500*2100 |
| Wire Speed | 40m/s |
| Water Consumption | 4m3/H |
|---|---|
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Key Words | Stone Machine |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Application | Cutting,Marble Quarrying,granite |
| Material | Casting |
| Usage | Marble Quarrying,Rock Cutting,Stone Cutting,diamond Wire Saw |
| Product Name | 5 Axis CNC Diamond Wire Saw Machine |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Gross Weight | 5500kg |
| Wheel Diameter | 1600mm |
|---|---|
| Water Consumption | 4m3/H |
| Key Words | Stone Machine |
| Control | CNC |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Product Name | CNC Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Usage | Wet/ Dry Cutting,Wet Only,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Beads Type | Diamond |
| Size | 8.5mm,7.0-11.5mm,11mm,7.2mm,11.5mm |
| Business Type | Manufacturer,Trading Company,Manufacturer And Trading |
| Main Motor | 11kw |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Warranty Time | One Year |
| Control | CNC |
| Gross Weight | 6500kg |
| Water Consumption | 4m3/H |
|---|---|
| Max Processing Size | 2600*3000*1500mm |
| Model NO. | DISCOVERY 5 |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Control | CNC |
|---|---|
| Water Consumption | 4m3/H |
| Wire Length | 16.7m |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Wheel Diameter | 1600mm |
|---|---|
| Model NO. | Discovery 5 |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Key Words | Stone Machine |