| Type | Stone Manual Polishing Machine |
|---|---|
| Application | Cutting,Granite,Marble,Sandston And Concrete |
| Usage | Wet/ Dry Cutting |
| Advantage | Durable Structure, Easy Operation,Fast Cutting |
| Business Type | Manufacturer,Trading Company,Manufacturer And Trading |
| Model | ST-1T |
|---|---|
| Maximum Lifting Capacity | 1 Ton |
| Boom Length | 3.3m (customizable) |
| Safety Features | Overload Protection, Emergency Stop, Limit Switch |
| Operation Mode | Wireless Remote Control + Manual Control Panel |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Marble |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,rubber/plastic |
| Usage | Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 8.8mm Fast Cutting Rope Quarry Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting, Granite Block Dressing |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,plastic |
| Usage | Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw,block Dressing |
| Product Name | 11mm Fast Cutting Rope Quarry Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes,dressing |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Reinforced Concrerte |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,rubber |
| Usage | Reinforced Concrerte,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 11.5mm Fast Cutting Rope Reinforced Concrerte Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm/2500*3000*1500mm/3000*3000*1500mm |
|---|---|
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Application | Stones |
| Advantage | Fast Cutting Speed |
| Wheel Diameter | 1600mm |
|---|---|
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
| Application | Marble,Granite,concrete,stones |
| Main Motor | 11kw |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Model NO. | ACM-2515 |
|---|---|
| Main Motor | 7.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Water Consumption | 1m3/H |
| Model NO. | CNC-2500 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Product Name | Wire Saw Rope Machine |
|---|---|
| Main Motor | 7.5kw |
| Outline Dimension | 6500*6300*3800mm |
| Water Consumption | 4m3/H |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |