| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*1300mm |
| Main Motor | 7.5kw |
| Cutting Materials | Marble, Granite, Quartzite, Sandstone, And Other Natural/synthetic Stones. |
|---|---|
| Main Motor Power | 11kw |
| Wire Speed | 20-40m/s |
| Wire Diameter | Φ8 Mm – Φ11 Mm (diamond-coated Wire For Precision Cutting) |
| Wire Length | Standard Lengths: 14.7m 15.7m 16.7m |
| Model NO. | CNC-2500 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*1300mm |
| Main Motor | 7.5kw |
| Model NO. | CTS-3500-18/21 |
|---|---|
| Main Motor | 11kw |
| Warranty Time | One Year |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Model NO. | CNC-2000 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Trolley Size | 1400*2000mm |
|---|---|
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Water Consumption | 4m3/H |
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Main Motor | 11kw |
| Model NO. | Cnc-3000 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Marble |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,rubber/plastic |
| Usage | Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 8.8mm Fast Cutting Rope Quarry Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
| Cutting Precision | High |
| Advantage | Multi Function With Good Quality And Price |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Model NO. | QWS-45-75 |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Key Words | Stone Machine |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Wire Length | 16.7m |