| Max Processing Size | 3500*3500*2100mm |
|---|---|
| Warranty Time | One Year |
| Wheel Diameter | 2200mm |
| Trolley Size | 2000*2500mm |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Name | DISCOVERY 4-2000/2500/3000 |
|---|---|
| Trolley Size | 1300*2500mm |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Key Words | Stone Machine |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Material | Iron Casting |
|---|---|
| Cutting Material | Natural/Artificial Stone |
| Wire Diameter | Φ8 Mm – Φ11 Mm (diamond-coated Wire For Precision Cutting) |
| Cutting Precision | ±0.1mm |
| Max Cutting Thickness | 1200mm |
| Warranty Time | One Year |
|---|---|
| Control | CNC |
| Trolley Size | 1300*2500mm |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Key Words | Stone Machine |
| Blade Material | Diamond |
|---|---|
| Type | Bridge Cutting Machine |
| Application | Cutting,Marble,Granite |
| Advantage | Fast Cutting Speed,High Sharpness |
| Usage | Granite,marble,Stone |
| Wheel Diameter | 1600mm |
|---|---|
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Control | CNC |
| Main Motor | 11kw |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Blade Material | Diamond |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1900mm/2200mm |
| Max Processing Size | 3500*3000*1800mm/3500*3500*2100mm |
| Trolley Size | 1800*2000mm/2000*2500mm |
| Application | Granite,stones,marble |
| Key Words | Stone Machine |
|---|---|
| Water Consumption | 4m3/H |
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
| Warranty Time | One Year |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Wire Length | 16.7m |
|---|---|
| Main Motor | 11kw |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Trolley Size | 1300*2500mm |
| Gross Weight | 5500kg |
| Voltage | 380V/220V /415V Customizable |
|---|---|
| Use | Marble Cutting, Nature Stone Processing |
| Workrable Size | 3400mm*2000mm |
| Control System Type | High-end 4 Axis System |
| Max Processing Size | 3400*3000*180mm |