| Control | CNC |
|---|---|
| Water Consumption | 4m3/H |
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Model NO. | Discovery 4-2000S/2500S/3000S |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Material | Casting |
| Table Bearing Weight | 20T |
| Main Motor | 11KW |
| Model NO. | PEM-3015 |
|---|---|
| Max Processing Size | 1300*3000mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Wheel Diameter | 1900mm/2200mm |
|---|---|
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
| Max Processing Size | 3500*3000*1800/3500*3500*2100mm |
| Trolley Size | 1800*2000/2000*2500mm |
| Application | Marble,Granite,stones |
| Gross Weight | 5500kg |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Grade | A-GRADE,Customer's Request |
| Package | Plastic Film + Carton |
| Length | 10–50 M |
| Material | Diamond Beads And Steel Wire |
| Type | Power Tool Parts,Construction Tool Parts,Hand Tool Parts,diamond Wire Saw,multi Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Granite,Marble,Sandston And Concrete Cutting,Asphalt |
| Material | Diamond,steel,Diamond And Other Ingredients,Diamond Wire Saw,rubber/plastic |
| Usage | Wet/ Dry Cutting,Wet Only,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 8.8mm Fast Cutting Rope Quarry Diamond Wire Saw,sintered Diamond Wire Saw For Cutting Granite Block,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Wire Saw,Diamond Saw Ropes |
| Product Name | Stone Carving CNC Router |
|---|---|
| Max Processing Size (L*W*H) | 3000*2000*1500mm |
| Main Motor | 7.5kw |
| Gross Motor | 11kw |
| Outline Dimension(L*W*H) | 6500*6300*3800mm |
| Outline Dimension | 6500*6300*3800mm |
|---|---|
| Water Consumption | 6m3/H |
| Power | 5.5kW |
| Hs Code | 84641090 |
| Application | Industrial MARBLR Cutting,STONE Cutting |
| Wire Length | 16.7m |
|---|---|
| Gross Weight | 6000kg |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Key Words | Stone Machine |
| Wire Speed | 0-40m/s |