| Control | CNC |
|---|---|
| Warranty Time | One Year |
| Wire Speed | 0~40m/S |
| Cutting Precision | High |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Gross Weight | 8000kg |
|---|---|
| Max Processing Size | 2600*3000*1500mm |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Water Consumption | 4m3/H |
| Wire Length | 20.6m |
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Application | Cutting,Marble,3D Shapes |
| Material | Casting |
| Usage | Marble Quarrying,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 5 Axis CNC Diamond Wire Saw Machine |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Reinforced Concrerte |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,rubber |
| Usage | Reinforced Concrerte,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 11.5mm Fast Cutting Rope Reinforced Concrerte Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes |
| Type | Diamond Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Reinforced Concrerte |
| Material | Diamond,steel,Diamond Wire Saw,rubber |
| Usage | Reinforced Concrerte,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 11.5mm Fast Cutting Rope Reinforced Concrerte Diamond Wire Saw,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Saw Ropes |
| Trolley Size | 1300*2500mm |
|---|---|
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Gross Weight | 5500kg |
| Key Words | Stone Machine |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Wheel Diameter | 1600mm |
|---|---|
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
| Application | Marble,Granite,concrete,stones |
| Main Motor | 11kw |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Type | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Application | Cutting,Marble,granite,profiling |
| Material | Diamond,Casting,Diamond Wire Saw,rubber |
| Usage | Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
|---|---|
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Gross Weight | 5500kg |
| Main Motor | 11kw |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Key Words | Stone Machine |
|---|---|
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Max Processing Size | 3500*3500*2100mm |
| Wheel Diameter | 20.6mm |