| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
|---|---|
| Max Processing Size | 3500*3500*2100 |
| Dimension Of Worktable | 2000*2500 |
| Water Consumption | 6m3/H |
| Main Motor | 15kw |
| Product Name | Cutting Diamond Saw Saw Machine For Stone |
|---|---|
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
| Material | Casting |
| Wheel Diameter | 1600mm |
| Wire Speed | 0-40m/s |
| Cutting Materials | Marble, Granite, Quartzite, Sandstone, And Other Natural/synthetic Stones. |
|---|---|
| Main Motor Power | 11kw |
| Wire Speed | 20-40m/s |
| Wire Diameter | Φ8 Mm – Φ11.5 Mm (diamond-coated Wire For Precision Cutting) |
| Wire Length | Standard Lengths: 14.7m 15.7m 16.7m |
| Max Processing Size | 3500*3500*2100 |
|---|---|
| Model NO. | RSM-3500-18/21 |
| Key Words | Stone Machine |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
| Advantage | Multi Function With Good Quality And Price |
| Model NO. | RSM-3500-18/21 |
|---|---|
| Automation | Automatic |
| Cutting Ability | High Speed |
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3500*3500*2100 |
| Color | Blue And Yellow |
|---|---|
| Application | Industrial Metal Cutting,wood Cutting |
| Power | 5.5kW |
| Max Wire Length | 80m |
| Warranty Time | One Year |
| Brand | Xianda |
|---|---|
| Control System | CNC SYSTEM |
| Keywords | Diamond Wire Saw Rope |
| Hs Code | 84641090 |
| Key Selling Points | Competitive Price, Automatic |
| Trademark | Xianda |
|---|---|
| Origin | Fujian, China |
| Condition | New |
| Application | Stone Cutting |
| Warranty | 1 Year For Parts |
| Max Processing Size | 2600*3000*1500mm |
|---|---|
| Trolley Size | 1400*2000mm |
| Wire Speed | 0~40m/S |
| Main Motor | 11kw |
| Outline Dimension | 8000*7000*4250mm |
| Model NO. | CNC-2500 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*1300mm |
| Main Motor | 7.5kw |