| Outline Dimension | 5800*3650*3900mm |
|---|---|
| Main Power | 22kw |
| Table Movement | Automatic |
| Water Consumption | 3m3/H |
| Gross Weight | 7500kg |
| Trademark | Xianda Machinery |
|---|---|
| Type | Diamond Wire Saw |
| Beads Type | Diamond Beads |
| Material | Diamond/Steel/Rubber/Plastic |
| Origin | Jinjiang, Fujian, China |
| Type | Power Tool Parts,Construction Tool Parts,Hand Tool Parts,diamond Wire Saw,multi Wire Saw |
|---|---|
| Application | Cutting,Granite,Marble,Sandston And Concrete Cutting,Asphalt |
| Material | Diamond,steel,Diamond And Other Ingredients,Diamond Wire Saw,rubber/plastic |
| Usage | Wet/ Dry Cutting,Wet Only,Rock Cutting,Stone Carving,diamond Wire Saw |
| Product Name | 8.8mm Fast Cutting Rope Quarry Diamond Wire Saw,sintered Diamond Wire Saw For Cutting Granite Block,Small Diameter Diamond Wire Saw For Stone Cutting,Diamond Wire Saw,Diamond Saw Ropes |
| Model NO. | SEM-1625 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Max Processing Size | 1600*2500mm |
| Material | Steel,other Ingredients |
|---|---|
| Water Consumption | 3m³/h |
| Condition | New |
| Power Source | Electric |
| Cutting Angle | Precise |
| Model NO. | FCM-300/600-1000 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Main Motor | 7.5kw |
| Model NO. | ACM-2515 |
|---|---|
| Main Motor | 7.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Water Consumption | 1m3/H |
| Blade Diameter | 350-600mm |
|---|---|
| Max Lifting Travel Of Cutting Frame | 400mm |
| Operation Mode | Automatic |
| Trolley Size | 1400*3000 |
| Max Processing Length | 3000mm |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |