| Operation | Automatic,Manual |
|---|---|
| Max Processing Size | 3200mm*2000mm*100mm |
| Name | Stone Edge Cutting Machine |
| Cutting Depth | High Depth |
| Type | Cutting Machine |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Cutting Materials | Marble, Granite, Quartzite, Sandstone, And Other Natural/synthetic Stones. |
|---|---|
| Main Motor Power | 11kw |
| Wire Speed | 20-40m/s |
| Wire Diameter | Φ8 Mm – Φ11 Mm (diamond-coated Wire For Precision Cutting) |
| Wire Length | Standard Lengths: 14.7m 15.7m 16.7m |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Blade Diameter | 350-600mm |
|---|---|
| Trolley Size | 1300*3000mm/1400*3500mm |
| Cutting Max Lifting Travel Of Cutting FrameDepth | 600mm |
| Max Processing Length | 3500mm |
| Main Motor | 15kw |
| Operation | Automatic,Manual |
|---|---|
| Cutting Speed | High Speed |
| Cutting Method | Laser Cutting |
| Weight | 6500KG |
| Voltage | 220V |
| Type | CNC Cutting Machine |
|---|---|
| Blade Diameter | 350-600mm |
| Power Supply | AC380V/50Hz |
| Main Motor | 15kw |
| Name | Line Profiling Machine |
| Model NO. | BLMM-1700MAX |
|---|---|
| Control | CNC |
| Use For | Cutting Profiling Lines,Column,Column Slab |
| Trademark | XIANDA MACHINERY |
| Origin | Jinjiang, Fujian, China |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Product | Diamond Cutting Blade |
|---|---|
| Steel Core Thickness | 2.2-2.4mm |
| Number Of Teeth | 22-29 |
| Segment Thickness | 2.8-3.6mm |
| Diameter | 300-450mm |