| Key Words | Stone Machine |
|---|---|
| Max Cutting Length | 2000mm |
| Material Compatibility | Granite, Marble, Quartz, Engineered Stone |
| Processing Angle | 0–45° Adjustable Chamfer & Arc Profiling |
| Control System | CNC SYSTEM |
| Model NO. | PEM-3015 |
|---|---|
| Application | Art & Craft |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Max Processing Size | 1300*2500mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Model NO. | PEM-3015 |
|---|---|
| Max Processing Size | 1300*3000mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Dimension Of Worktable | 1300*2500mm |
|---|---|
| Feed Height | ≤350mm |
| Air Speed | 15m/min |
| Number Of Spindles | 1pcs |
| Spindle Power | 5.5kw |
| Product Name | Stone Profile Linear Cutting Machine |
|---|---|
| Control System | Computerized |
| Safety Protection | High |
| Operation Mode | Automatic |
| Cutting Method | Laser |
| Delivery Details | Negotiable |
|---|---|
| Dimension Of Worktable | 3400*2000 |
| Motor Power | 30KW |
| Water Consumption | 3m3/H |
| Outline Dimension | 6200*4000*4350 |
| Maximum Processing Thickness | 300mm |
|---|---|
| Max Processing Length | 2500mm |
| Tool Magazine | 5+5nr |
| Spindle Power | 11kw |
| Spindle Motor Speed | 1-18000R.P.M |
| Axis | 3-Axis |
|---|---|
| Positioning Accuracy | 0.02mm |
| Material | Stone |
| Weight | 1000kg |
| Control System | CNC |
| Operation Mode | Automatic |
|---|---|
| Cutting Width | Wide |
| Cutting Edge | Smooth |
| Cutting Method | Laser |
| Maintenance | Easy |
| Max Processing Diameter | 300mm |
|---|---|
| Max Processing Length | 2500mm |
| Number Of Spindles | 2pcs |
| Sculpted Spindle Power | 7.5kw |
| Disc Roughing Spindle Power | 7.5kw |