| Model NO. | PEM-2515 |
|---|---|
| Application | Art & Craft |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Max Processing Size | 1300*2500mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Model NO. | PEM-3015 |
|---|---|
| Application | Art & Craft |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Max Processing Size | 1300*2500mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Model NO. | ACM-3015-2Q |
|---|---|
| Main Motor | 7.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Water Consumption | 1m3/H |
| Model NO. | PEM-3015-4D |
|---|---|
| Max Processing Size | 1300*2500mm |
| Main Motor | 5.5kw |
| Number Of Spindles | 1PC |
| Gross Weight | 2000kg |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |
|---|---|
| Water Consumption | 4m3/H |
| Key Words | Stone Machine |
| Warranty Time | One Year |
| Name | Diamond Wire Saw Machine |
| Keywords | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Product Name | Block Dressing Machine Stone Processing Equipment |
| Application | Cutting,Granite,Marble,Sandston And Concrete Cutting,Asphalt |
| Material | Diamond,Steel |
| Advantage | High Efficiency Long Life Time,High Working Efficiency,high Quality,Fast Cutting,38 Years Experience |
| Warranty | 1 Year,one Year,12 Months,18 Months,2 Year |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Online Support,Video Technical Support,Field Maintenance And Repair Service,Overseas Third-party Support Available |
| Weight | 1-5 Ton,1000kg,62/65kgs,600KG,320kg |
| Condition | New |
| Dimension(l*w*h) | 6000*1400*1550MM,3500*4000*2500mm,3250x3450x900mm,2200*2200*1700,775*270*460mm |
| Model NO. | FCM-300 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Name | Stone Cutting Machine (Diamond Wire Saw Machine) |
| Function | Cutting Marble, Granite, Slate, Nature Stone, Etc |
| Main Motor | 7.5kw |
| Gross Weight | 5500kg |
|---|---|
| Transport Package | Plastic Package, Suitable For Sea Transportation |
| Max Processing Size | 2000*3000*1500mm |
| Control | CNC |
| Key Words | Stone Machine |
| Gross Weight | 5500kg |
|---|---|
| Main Motor | 11kw |
| Wire Length | 16.7m |
| Key Words | Stone Machine |
| Certification | API, CCC, SONCAP, GOST, ISO, CE, SGS;IAF |