| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Water Consumption | 3m³/h |
|---|---|
| Application | Stone Processing |
| Weight | 5100KG |
| Type | CNC Cutting Machine |
| Main Motor | 15/18.5kw |
| Main Motor | 15/18.5/22kw |
|---|---|
| Cutting Accuracy | High Precision |
| Water Consumption | 3m³/h |
| Trolley Size | 3200*2000mm |
| Type | CNC Cutting Machine |
| Type | BTC-2200/2500/2800 |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Keyword | Industrial Stone Cutting Machine, Granite Block Cutter, High-Precision Marble Slicer |
| Usage | Granite Block Cutting/Marble Slab Production/High-Value Stone Processing |
| Hs Code | 84641090 |
| Cutting Materials | Marble, Granite, Quartzite, Sandstone, And Other Natural/synthetic Stones. |
|---|---|
| Main Motor Power | 11kw |
| Wire Speed | 20-40m/s |
| Wire Diameter | Φ8 Mm – Φ11 Mm (diamond-coated Wire For Precision Cutting) |
| Wire Length | Standard Lengths: 14.7m 15.7m 16.7m |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Product Name | Diamond Wire Saw Machine |
|---|---|
| Brand | Custom / OEM & ODM Available |
| Type | Automatic CNC Wire Saw Cutter |
| Usage | Natural Stone Quarry & Processing |
| Warranty | 1 Year, Lifetime Technical Support |
| Model NO. | CNC-2000/2500/3000 |
|---|---|
| Control | CNC |
| Max Processing Size | 3000*2000*1500mm |
| Dimension Of Worktable | 2500*1300mm |
| Main Motor | 7.5kw |
| Type | BTC-2200/2500/2800 |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Keyword | Industrial Stone Cutting Machine, Granite Block Cutter, High-Precision Marble Slicer |
| Usage | Granite Block Cutting/Marble Slab Production/High-Value Stone Processing |
| Hs Code | 84641090 |
| Type | Bridge Cutting Machine |
|---|---|
| Trolley Size | 3200*2000mm |
| Main Motor | 15kw |
| Power Supply | AC380V/50Hz |
| Worktable Tilting Angle | 0-85° |